Početna      Pretraga      Dodaj udruženje      O nama      Kontakt  

Početna Obrazovna i istraživačka udruženja Fondacija Humanity in Action BiH

Fondacija Humanity in Action BiH

Fondacija Humanity in Action BiH
Općina: Sarajevo - Centar
Adresa: Skenderija 33
Kontaktna osoba: Jasmin Hasic
bosnia@humanityinaction.org
Telefon: 033218281
Fax: 033218281
Web adresa ili link na društvenoj mreži: https://www.humanityinaction.org/Bosnia%20and%20Herzegovina
Misija: Ciljevi i djelatnost Fondacije su ostvarenje mirne i održive budućnosti u BiH i regiji kroz edukaciju, povezivanje i saradnju mladih u svrhu razvijanja međusobnog uvažavanja i kulturalne, religijske i nacionalne tolerancije u međunarodnom okruženju kao i jačanje svijesti o društvenim problemima, nepravdi, humanitarizmu kroz domaće i internacionalne projekte .

Nadalje, Fondacija teži uključivanju mladih iz BiH u projekte obrazovanja o demokratskom društvu, ljudskim pravima i pravima manjina, a njeni članovi stalno jačaju i unaprijeđuju mrežu učesnika koji su prošli profesionalnu obuku u programima organizacije Humanost u Akciji.

Fondacija Humanost u Akciji uključena je u razmjenu informacija sa sličnim organizacijama u zemlji i svijetu koje nastoje pripremiti mlade ljude da stvaraju bolji svijet sa stanovišta ljudskih prava i prava manjina, te provodi sljedeće aktivnosti:

Organizacija raznih aktivnosti, ljetnih kurseva, posjeta vršnjaka iz drugih zemalja;
Izdavanje brošura i priručnika za potrebe Fondacije (u skladu sa zakonom koji se primjenjuje na neprofitne organizacije);
Zalaganje za volonterski rad u zajednici, uvođenje volonterskog rada kao bitnog segmenta aktivnosti mladih;
Zalaganje za jačanje svijesti o globalnim i lokalnim problemima kroz projekte.

Broj osoba na ugovoru o radu: 1
Broj povremeno zaposlenih osoba: 2
Broj članova: 120
Broj volontera/ki: 2
Je li udruženje član vijeća mladih: NE
Udruženje je: Domaće
Udruženje je: udruženje koje radi s mladima
Na kojem području djeluje udruženje:
  • na državnom nivou
  • na međunarodnom nivou

Implementirani projekti: Humanity in Action Fellowship u Sarajevu

HIA Summer Fellowship je intenzivan i zahtjevan program koji okuplja grupe studenata i mladih profesionalaca iz raznih zemalja s ciljem istraživanja nacionalne historije diskriminacije i otpora, te primjere problema sa kojima se danas susreću razne manjinske grupe. Svaki program je izuzetno interdisciplinaran, te se sastoji od svakodnevnih predavanja i diskusija sa renomiranim univerzitetskim profesorima, novinarima, političarima, aktivistima, a uključuje i posjete državnim institucijama, nevladinim organizacijama, te muzejima. Programi ovakvim pristupom ciljaju da ukažu na različite modele ispravljanja i otklanjanja nepravde. Cilj Humanity in Action Fellowship programa, koji se svake godine istovremeno održavaju u šest gradova, jeste omogućavanje kolektivnog istraživanja društvenih i političkih korijena diskriminacije, kao i obezbjeđivanje prostora za diskusiju, te razmatranje potencijalnih rješenja za neke od najizrazitijih problema današnjice. Programi su namijenjeni buđenju osjećaja odgovornosti među polaznicima o potrebi zaštite manjina i promovisanja ljudskih prava – u njihovim zajednicama i širom svijeta.


Poticanje demokratskih vrijednosti i aktivnog građanstva među mladima

Intenzivni devetomjesečni program edukacije mladih ljudi o njihovoj ulozi u društvu, kroz nekoliko edukacijskih modula fokusiranih na akademska predvanja, individualno istraživanje i implementaciju grupnih projekata u lokalnim zajednicama iz kojih dolaze polaznici programa. Program je pokrenut 2013. godine.


MICC WeB (Zapadni Balkan)

Promovisanje procesa pomirenja među mladim ljudima u Bosni i Hercegovini, te regionu Zapadnog Balkana kroz učešće u simulaciji suđenja pred Međunarodnim krivičnim sudom (ICC). Simulacije su praćene historijskim i human rights radionicama, čiji je cilj bio upotpunjavanje iskustava o suđenjima u kojima su učestvovali.


Historija, Istorija, Povijest – Lekcije za danas

Promovisanje inovativne obrazovne metodologije, a po obrazovnim modulima i pristupima koje koristi Kuća Anne Frank. Ciljevi: pomirenje na Zapadnom Balkanu kroz analizu nedavne prošlosti, te historiografsko izvještavanje o napretku u oblasti tranzicije u regionalnim zemljama. Projekat je pokrenula Kuća Anne Frank 2015. godine, u saradnji HERMES (Hrvatska), YIHR BIH i HIA BIH (Bosna i Hercegovina), Otvorena komunikacija (Srbija), te Omladinski obrazovni forum (Makedonija).


Studije genocida – Pravna i historijska analiza Holokausta u zemljama Višegradske grupe

Projekt je implementiran u saradnji sa Pravnim fakultetom Univerziteta u Sarajevu. Fokus ovog trogodišnjeg projekta je izučavanje historije Holokausta u zemljama Višegradske grupe: Češkoj Republici, Mađarskoj, Slovačkoj i Poljskoj, kroz multikontekstualni i komparativno-pravni pristup analizi događaja. Ovaj interdisciplinardni i multidisciplinarni predmet će će voditi lokalni i gostujući predavači iz V4 zemalja.

Kod udruženja: 301519566908
Dodano: 2018-02-25 14:01:35 ; Zadnja izmjena: Nikad ;   

Korisnički meni